金子恭之

金子恭之
総務大臣
Yasushi Kaneko
Minister for Internal Affairs and Communications, Japan



【プロフィール詳細】

生年月日 昭和36年2月27日 熊本県出身

熊本県第4区 衆当選8回

昭和59年 3月
早稲田大学商学部 卒業
昭和59年 4月
参議院議員田代由紀男私設秘書
平成 4年 8月
衆議院議員園田博之秘書
平成12年 6月
衆議院選挙熊本5区にて初当選
平成15年11月
自民党青年局長
平成17年11月
農林水産大臣政務官(第3次小泉改造内閣)
平成19年 8月
国会対策委員会副委員長
平成20年 8月
国土交通副大臣(福田改造内閣)
平成20年 9月
国土交通副大臣(麻生内閣)
平成21年10月
自民党政務調査会副会長
平成21年11月
IT戦略特別委員会副委員長
平成23年10月
自民党副幹事長
平成23年10月
自民党国際局次長
平成24年10月
自民党 シャドウ・キャビネット内閣総理大臣補佐官
平成24年12月
衆議院国土交通委員会委員長
平成25年10月
自民党広報本部副本部長
平成25年10月
自民党ネットメディア局長
平成25年10月
自民党人口減少社会対策特別委員会副委員長
平成26年 9月
自民党山村振興特別委員会委員長
平成27年12月
自民党航空政策特別委員会副委員長 兼 事務局長
平成29年 4月
自民党林政小委員会委員長
平成29年 9月
自民党ITS推進・道路調査会 幹事長
平成30年10月
自民党政務調査会会長代理
令和 元年10月
自民党デジタル社会推進特別委員会副委員長
令和 2年 5月
自民党新型コロナウィルス感染症対策における中小・小規模事業者等の賃料支援プロジェクトチーム幹事長
令和 2年10月
衆議院災害対策特別委員会委員長
令和 3年10月
総務大臣(第1次岸田内閣)
令和 3年11月
総務大臣(第2次岸田内閣)

Date of Birth:February 27, 1961

Birthplace:Kumamoto Prefecture

Political Party:Liberal Democratic Party

Member of the House of Representatives (Elected 8 times)

Constituency:Kumamoto 4th District

Education

Mar. 1984
Graduated from the School of Commerce, Waseda University

Career

Nov. 2021
Minister for Internal Affairs and Communications (the Second Kishida Cabinet)
Oct. 2021
Minister for Internal Affairs and Communications (the First Kishida Cabinet)
Oct. 2020
Chairman, Special Committee on Disasters, House of Representatives
May.2020
Secretary-General, Project Team on Rental Assistance for Medium and Small Sized Enterprises in regard to COVID-19 measures, LDP
Oct. 2019
Deputy Chairperson, Special Committee on Digital Society Promotion, LDP
Oct. 2018
Acting Chairperson, Policy Research Council, LDP
Sep. 2017
Secretary General, Research Commission for the Promotion of Intelligence Transport System (ITS) and Highways, LDP
Apr. 2017
Chairperson, Subcommittee of Forestry Policy, LDP
Dec. 2015
Vice-Chairperson and Chief Secretary, Special Committee on Aviation Policy, LDP
Sep. 2014
Chairperson, Special Committee on Mountain Villages Promotion, LDP
Oct. 2013
Chairperson, Special Committee on Depopulating Society, LDP
Oct. 2013
Director, Internet Media Division, LDP
Oct. 2013
Vice- Chairperson, Public Relations Headquarters, LDP
Dec. 2012
Chairman, Committee on Land, Infrastructure, Transport and Tourism, House of Representatives
Oct. 2012
Special Advisor to the Shadow Cabinet Prime Minister, LDP
Oct. 2011
Deputy Director-General, International Bureau, LDP
Oct. 2011
Deputy Secretary-General, LDP
Nov. 2009
Deputy Chairperson, Special Committee on IT Strategy, LDP
Oct. 2009
Deputy Chairperson, Policy Research Council, LDP
Sep. 2008
State Minister for Land, Infrastructure and Transport (Aso Cabinet)
Aug. 2008
State Minister for Land, Infrastructure and Transport (the Reshuffled Fukuda Cabinet)
Aug. 2007
Deputy Chairperson, Diet Affairs Committee, LDP
Nov. 2005
Parliamentary Vice-Minister for Agriculture, Forestry and Fisheries (the Third Reshuffled Koizumi Cabinet)
Nov. 2003
Director, Youth Division, Liberal Democratic Party (LDP)
Jun. 2000
First elected as a member of the House of Representatives
(Kumamoto 5th District)
Aug. 1992
Secretary to the House of Representatives member SONODA Hiroyuki
Apr. 1984
Private Secretary to the House of Councilors member TASHIRO Yukio

閉じる