岸信夫

岸信夫
防衛大臣
Nobuo Kishi
Minister of Defense, Japan



【プロフィール詳細】

生年月日:昭和34年4月1日

出身地:山口県

衆議院議員、山口県第2選挙区、衆当選4回、参当選2回

昭和56年3月
慶應義塾大学卒業
昭和56年4月
住友商事株式会社入社
平成16年7月
第20回参議院議員選挙山口選挙区初当選
平成20年8月
防衛大臣政務官(福田改造内閣)
平成20年9月
防衛大臣政務官(麻生内閣)
平成22年7月
第22回参議院議員選挙山口選挙区当選(2期目)
平成23年10月
参議院沖縄・北方問題特別委員長
平成24年12月
第46回衆議院議員総選挙 山口県第2選挙区当選(1期目)
平成25年9月
外務副大臣(第2次安倍内閣)
平成26年12月
第47回衆議院議員総選挙山口県第2選挙区当選(2期目)
平成28年1月
衆議院外務委員長
平成28年8月
外務副大臣(第3次安倍第2次改造内閣)
平成29年10月
第48回衆議院議員総選挙山口県第2選挙区当選(3期目)
平成30年10月
衆議院安全保障委員長
令和2年9月
防衛大臣(菅内閣)
令和3年10月
防衛大臣(岸田内閣)
令和3年10月
第49回衆議院議員総選挙
山口県第2選挙区当選(4期目)
令和3年11月
防衛大臣(第2次岸田内閣)

Date of Birth: April 1, 1959

Domicile: Yamaguchi Prefecture

Member of the House of Representatives, Yamaguchi Prefecture 2nd Electoral District (Elected four times to the House of Representatives and twice to the House of Councilors)

Mar 1981
Graduated from Keio University
Apr 1981
Joined Sumitomo Corporation
Jul 2004
Elected to the House of Councilors in Yamaguchi Prefecture (20th Election, first term)
Aug 2008
Parliamentary Vice-Minister of Defense (Reshuffled Fukuda Cabinet)
Sep 2008
Parliamentary Vice-Minister of Defense (Aso Cabinet)
Jul 2010
Elected to the House of Councilors in Yamaguchi Prefecture (22nd Election, second term)
Oct 2011
Chairman of the Special Committee on Okinawa and Northern Problems of the House of Councilors
Dec 2012
Elected to the House of Representatives in Yamaguchi Prefecture 2nd Electoral District (46th General Election, first term)
Sep 2013
Parliamentary Senior Vice-Minister for Foreign Affairs (2nd Abe Cabinet)
Dec 2014
Elected to the House of Representatives in Yamaguchi Prefecture 2nd Electoral District (47th General Election, second term)
Jan 2016
Chairman of the Committee on Foreign Affairs of the House of Representatives
Aug 2016
State Minister for Foreign Affairs (3rd Abe Cabinet (2nd Reshuffled))
Oct 2017
Elected to the House of Representatives in Yamaguchi Prefecture 2nd Electoral District (48th General Election, third term)
Oct 2018
Chairman of the Committee on Security of the House of Representatives
Sep 2020
Minister of Defense (Suga Cabinet)
Oct 2021
Minister of Defense (Kishida Cabinet)
Oct 2021
Elected to the House of Representatives in Yamaguchi Prefecture 2nd
Electoral District (49th General Election, fourth term)
Nov 2021
Minister of Defense (2nd Kishida Cabinet)

閉じる